"Înțelepciune. Să luăm aminte!"

Citirea sau Cântarea Apostolului la Sfânta Liturghie reprezintă ieșirea la propovăduire a celor 12 Apostoli. Aceasta se face de către cantor, în mijlocul bisericii, chiar înainte de citirea Sfintei Evanghelii.

Exclamația "să luăm aminte'' are menirea captării atenției credincioșilor la textul care urmează să fie citit din Faptele Apostolilor sau Epistolele Sfântului Pavel.

Cădirea (tămâierea) din timpul Citirii Apostolului poate fi mutată în timpul Trisaghionului (cântarea "Sfinte Dumnezeule") obicei preluat și în biserica noastră. Acest obicei de a cădi la Trisaghion a fost introdus de Mitropolitul și cărturarul ardelean Andrei Șaguna în secolul al XIX-lea, pentru a nu distrage atenția credincioșilor de la esența textului citit.

La biserica noastră, “luăm aminte” în fiecare Duminică obișnuită în jurul orei 10.20AM.

EvenimenteFlorian Ion